Išvyka į Rundalę ir Pakruojo dvarą
Jau tapo tradicija kiekvienais metais numatyti bent vieną pažintinę-edukacinę kelionę aktyviems ir žingeidiems „Domus“ nariams.
Liepos 13 d. pirmą kartą keliavome į netolimą užsienį – Latviją, kur aplankėme įspūdingus Rundalės rūmus, mėgavomės Bauskės pilies vaizdais. Šiaurės Lietuvoje pasigrožėjome Pakruojo dvaru ir Laičių tvenkiniu.
Iš pradžių keliavome į Latvijoje esančius Rundalės rūmus. Istorijos ir kultūros žinovai tvirtina, kad šie rūmai yra gražiausias ir žymiausias šios šalies architektūros ansamblis. Jis pastatytas XVIIIa pagal italų architekto B. F. Rastrelio projektą kaip Kuržemės hercogo, carienės Anos Joanovnos favorito E. J. Birono vasaros rezidencija.
Net ir pati smulkiausia architektūrinė detalė čia spinduliuoja puošnumu bei didingumu. Atrodo, jog auksarankiai baroko meistrai pagalvojo apie kiekvieną smulkmeną bei į savo darbą įdėjo visą širdį. Tai ne tik džiugina lankytojo akį, bet ir maloniai stebina. Ekskursijos metu gido dėka sužinojome daug įdomių faktų apie pagrindinius šių rūmų istorijos herojus. Buvo įdomu viskas – kambariai, jų interjeras, detalės ir portretai. Ekskursija po rūmus, kuriuose yra hercogų apartamentai, puošnios salės (Aukso, Marmuro ir Baltasis bei Rožių kambariai) nepaliko abejingų.
Rundalės prancūziško stiliaus parkas tikrai ne mažiau įspūdingas nei patys rūmai. Centre priešais rūmus fontanas, nuo jo į visas puses spinduliškai išsidėstę takai ir alėjos su rožių rūšių įvairove, pavėsinės. Pedantiškai suformuoti dekoratyviniai krūmeliai bei medeliai čia tarsi sudaro nedidelius labirintus. Romantikus tai tikriausiai privers pasijusti „Alisomis mažoje stebuklų šalyje“. Ne veltui Rundalė vadinama Baltijos Versaliu.
Pilni įspūdžių nuo neapsakomo rūmų ir aplinkos grožio išvykom Pakruojo link. Šiuo metu Pakruojyje vyksta gėlių festivalis "Vasarvidžio nakties sapnas".Pakruojo dvaras festivalio metu didingai pražysta įstabiu, amžiaus vestuvėms papuoštu festivaliu, įkvėptu Viljamo Šekspyro pjesės "Vasarvidžio nakties sapnas"! Čia tarp tūkstančių margaspalvių vasariškų žiedų, jų ornamentų ir kilimų, matomos žadą atimančios 2-6 metrų dydžio mistinės gėlių skulptūros bei atgimsta pasakų personažai.
Pats Pakruojo dvaras pateko į Rekordų knygą kaip didžiausias iki šių dienų išlikęs dvaro pastatų kompleksas mūsų šalyje. Jame pasinėrėme į dvarišką gyvenimą ir dvaro istorijas – apie baronus fon Ropus, apie to meto dvaro technikos stebuklus, vėjo malūną ir lietuviškąjį Robiną Hudą, Tadą Blindą.
Pasisėmę naujų įspūdžių ir žinių (už kurias dėkingi mūsų gidui) pasukom namų link.
Už šios išvykos organizavimą ačiū bendruomenės narėms Olgai Lukjanovai ir Joanai Stasiulienei.
Pabradės "DOMUS" bendruomenės pirmininkas Romas Kerulis